Hashtag: 'корона вирус'
Регион

Голем вишок месо на хрватскиот пазар

08 јун 2020
Хрватските производители се соочуваат со големи залихи на месо на хрватскиот пазар затоа што трговците увезуваат поевтино месо.
Регион

„Меркатор“ белижи пораст на приходите и профитот во првиот квартал

29 мај 2020
Приходите од продажба на групацијата „Меркатор“, во првите три месеци од 2020 година, се зголемени за 10,8% во однос на истиот период...
Маркетинг

Верица Мартиновска: Како (не)треба да комуницираат брендовите?

27 мај 2020
Изминатиов период претставуваше огромен предизвик за компаниите, не само во смисла на организирање на нивното работење, туку и во...
Актуелно

Горан Теменугов: 10.000 денари

27 мај 2020
По пандемијата кај нас ништо нема да се смени иако е време да се модернизира и даночниот систем, кој покажа дека е исклучително слаб при...
Локално

Слободан Кутревски: Поголем пласман на домашните производи - ветер во грб за сите нас

27 мај 2020
Со Слободан Кутревски, првиот извршен директор на компанијата, разговаравме за работењето на „Пекабеско“ во изминатите четири месеци,...
Македонија

Денеска се очекува одлуката за угостителите

26 мај 2020
Уште не се знае кога угостителските објекти ќе почнат со работа, за тоа треба денеска да се расправа на владината седница.
Локално

Петар Лазаров: Време е за вложување во трејд-маркетинг

26 мај 2020
Во интервјуто за InStore, Петар Лазаров, член на тимот во „Македонија-експорт“ истакнува дека во време на криза најдобро може да се види...
Свет

Групацијата X5 вработи 40.000 луѓе за време на пандемијата

26 мај 2020
Групацијата X5 продолжи активно да ангажира работници за време на карантинот, така што ангажираа околу 40.000 луѓе во март и април за да ја...
Свет

Продажбата во „Волмарт“ се зголеми за 10%

22 мај 2020
Продажбата на „Волмарт“ се зголеми за 10% во првиот квартал, а трговецот соопшти дека има зголемување и на приходите од е-продажбата за 74%
Свет

„Амазон“ ги отвори центрите за дистрибуција во Франција

21 мај 2020
Еден месец откако сите центри за дистрибуција во Франција беа затворени, „Амазон“ ги отвори повеќето свои објекти.
Свет

САД: „Пепсико“ лансира своја интернет-продавница

19 мај 2020
Американската мултинационална компанија „Пепсико“ со седиште во Њујорк, ја активираше својата интернет-продавница pantryshop.com.
Свет

„Кока-кола ХБЦ“ забележа пад на продажбата

12 мај 2020
„Кока-кола ХБЦ АГ“, фабрика за полнење на безалкохолни пијалаци“ објави дека продажбата во април падна за повеќе од третина
Вчитува уште новости...