Регион

„Проктер & Гембл“ донираше 100.000 куни за белоглавите орли

16 авг 2022
Компанијата „Проктер & Гембл“ му врачи донација од 100.000 хрватски куни (околу 13.500 евра) на здружениото „Биом“ кое се занимава со...

Хрватска: „иНовине“ нуди плаќање со криптовалути

15 авг 2022
„иНовине“ е првиот киоск во Хрватска кој нуди можност за плаќање со криптовалути...

БиХ: „Робот“ наесен отвора трговски центар во Бусовача

15 авг 2022
Пред два месеца малопродажниот синџир „Робот“ почна да го гради центарот во Бусовача, каде што работа ќе најдат повеќе од 50 работници...

Србија ја укина забраната за извоз на масло за јадење

12 авг 2022
Владата на Република Србија на седница донесе одлука за укинување на забраната за извоз на сите видови масло за јадење

Словенија: Групацијата „Електротончек“ ја презема „Костела“

12 авг 2022
„Костела“ може да црпи 250 милиони литри вода годишно

Црна Гора: Се потпишуваат договори за залихи со храна

10 авг 2022
Од тамошното Министерство за економија најавија дека понудата е отворена за сите заинтересирани трговци

„Лидл“ го отвори вториот логистички центар во Србија

08 авг 2022
„Лидл - Србија“ го отвори својот втор логистички центар во земјата, кој ќе обезбеди снабдување на дел од продавниците и ќе обезбеди...

Ограничување на цената на лебот

05 авг 2022
Со одлука на Владата на Србија, малопродажната цена на лебот од брашно Т-500 е ограничена на 53,50 динари, додека максималната производна...

„Кока - Кола ХБЦ“ - Србија ја организира првата Coke Academy за сопственици на мали продавници

04 авг 2022
Во текот на три дена претставниците на малите продавници стекнаа знаење од вработените во компанијата, како и надворешни предавачи, за...

Словенија ќе воведе мониторинг на цените на основните прехранбени производи

04 авг 2022
Планирано е изведувачот да направи посебна веб-страница на која ќе ги објавува тековните цени на избраните производи од различни...

„Туш“ нема да ги промени цените на основните прехранбени производи

29 јул 2022
Словенечкиот трговски синџир „Туш“ објави дека нема да ги менува цените основните прехранбени производи до крајот на септември и...

Прв меѓународен саем „Винска визија Отворен Балкан“ во септември во Белград

28 јул 2022
За време на овој саем, Белград ќе ги собере најеминентните винари, лозари, мајстори на визби, енолози, сомелиери и трговци со вино, како и...
Вчитува уште новости...