Свет

Судир на интереси: Индија против „Амазон“

17 јан 2020
Индискиот министер за трговија му покажа заби на гигантот „Амазон“, ден откако оваа компанија најави дека ќе инвестира една милијарда...

„Нестле“ вложува 2 милијарди франци во еколошка амбалажа

16 јан 2020
Нестле“ ќе инвестира две милијарди швајцарски франци во натамошно развивање на еколошки решенија во прехранбената индустрија, со цел...

„Амазон“ ќе инвестира милијарда долари во Индија

16 јан 2020
Според проценките на „Амазон“, компанијата до крајот на 2025 година би требало да извезува индиска стока во вредност од 10 милијарди...

„Шпар“ се шири во Шпанија

16 јан 2020
Трговскиот синџир „Шпар“ го зголеми својот продажен простор во Шпанија за 3.000 квадратни метри, благодарение на своите партнери „Лидер...

Новите правила на ЕУ за пластиката ќе „удрат“ по пазар вреден 10 милијарди долари

15 јан 2020
Европската комисија ги разгледува чекорите околу забраната за користење на пластични кеси и подготвува нови барања за производителите

„Линдт“ оствари добри резултати во Европа

15 јан 2020
Швајцарскиот производител на чоколадо „Линдт“ соопшти дека постигна солиден раст на приходите во 2019 година, благодарејќи на добрите...

„Мегле“ го продаде уделот во „Салцбург милк“

15 јан 2020
По повеќе од 20 години, германската млекарница „Мегле“ го продаде својот удел од 41,65 отсто во „Салцбург милк“, на три салцбуршки...

„Лидл“ тестира електронски етикети на полиците

14 јан 2020
Дисконтерот „Лидл“ тестира нови електронски етикети на полиците на своите продавници во Германија, Франција, Швајцарија, Бугарија и...

Nestlé KitKat Gold наскоро и во Европа

14 јан 2020
Производот KitKat Gold веќе стигна на полиците на неколку руски трговски синџири, а наскоро и ќе стане достапен и за потрошувачите во Велика...

„Лореал“ претстави нов уред за убавина

13 јан 2020
На најголемиот технолошки саем во светот, CES 2020, кој се одржа во Лас Вегас, компанијата „Лереал“ го претстави Perso, прв уред за домашна...

„Кока-кола“ откупи 100% од акциите на „Ферлајф“

10 јан 2020
Компанијата „Кока-кола“ објави дека ги откупи сите акции на производителот на млеко „Ферлајф“ од Чикаго...

„Волмарт“ воведува роботи за пакување нарачки

09 јан 2020
Американскиот трговец „Волмарт“ тестира роботска програма за селектирање и пакување на нарачките...
прикажани (од 1 до 12) од вкупно: 2349 | следни