Hashtag: 'пандемија'
Свет

„Хајнекен“ вложува во пабови во Велика Британија

04 мај 2022
Данската пиварница „Хајнекен“ ќе отвори повеќе од 700 работни места во Велика Британија, во рамки на инвестицијата вредна 42 милиони...
Македонија

Се укинува сертификатот за влез во трговски центри

09 мар 2022
Владата го прифати и предлогот траењето на сертификатот за прележана болест од Ковид - 19, наместо досегашните 45 дена, да трае 180 дена,...
Свет

Германската економија загуби 350 милијарди евра поради пандемијата

25 јан 2022
Германската економија претрпе огромни штети од почетокот на пандемијата, соопшти Институтот за германска економија (ИВ) во Келн
Свет

Продажбата на коњак ширум светот порасна за 31 отсто

20 јан 2022
Веста доаѓа откако француските производители на шампањ минатиот месец изјавија дека очекуваат рекордна продажба во 2021 година
Свет

Светскиот економски форум во Давос нема да се одржи сега во јануари

11 јан 2022
Организаторите на Светскиот економски форум во Давос објавија дека јануарскиот состанок на Форумот е одложен поради Омикрон...
Свет

„Волмарт“ затвора продавници поради Ковид - 19

10 јан 2022
„Волмарт“ во декември привремено затвори околу 60 продавници во САД за да се изврши темелена дезинфекција поради Ковид - 19
Регион

Словенија препорачa работа од дома секаде каде е можно

22 ное 2021
Владата не го прифати предлогот на епидемиолозите за учење на далечина
Свет

СТО: Успорува светската стокова размена

18 ное 2021
Трговскиот барометар падна на 99,5 поени, од рекордните 110,4 поени во извештајот објавен во август
Свет

Падна вредноста на акциите на „Волмарт“

17 ное 2021
Акциите на најголемиот светски трговски синџир „Волмарт“ го претрпеа најголемиот пад по мај годинава, бидејќи зголемените трошоци на...
Свет

Откажан е меѓународниот саем ПЛМА

15 ное 2021
Откажан е меѓународниот саем ПЛМА „Светот на приватните трговски марки“ (World of Private Label) што требаше да се одржи следниот месец во...
Свет

Европол: Драстичен раст на измамите во онлајн купувањата за време на пандемијата

12 ное 2021
Криминалците нудат стоки и примаат плаќање без испорака, мамат онлајн продавници со слаби безбедносни мерки
Свет

Милиони тони пластичен отпад како последица на пандемијата

09 ное 2021
Досега во океаните влегле 25.000 тони пластика
Вчитува уште новости...