Hashtag: 'пазари'
Свет

Поскапува нафтата на меѓународните пазари

13 авг 2020
На лондонскиот пазар цената на барелот се зголеми за 67 центи во однос на претходното затворање и изнесува 45,17 долари. На американскиот...
Актуелно

Пазарот на средства за дезинфекција ќе надмине вредност од милијарда евра

20 јул 2020
Покрај уверувањето на дел од економистите дека ќе успори купувањето средства за дезинфекција, истражувањата покажуваат дека такво...
Свет

TikTok ќе работи и со брендови

25 јун 2020
TikTok лансираше нова платформа наречена „TikTok for Business“ со цел да им овозможи на брендовите да се огласуваат внатре во апликацијата
Свет

Зошто „збудале“ цената на нафтата?

22 апр 2020
Какви времиња! Купувачите добиваат сурова нафта на подарок, а згора на тоа уште и премија. Дали тоа се должи само на коронавирусот или на...
Свет

Вегански јајца ќе се продаваат на пазарот

13 фев 2020
Првичната идеја потекна од две Французинки, кои смислија веганска замена за јајцата
Свет

„Нестле“од март ќе лансира растителни колбаси на европскиот пазар

21 јан 2020
Од март годинава, швајцарскиот концерн „Нестле“ на европскиот пазар ќе претстави растителни колбаси. Тие ќе изгледаат слично и ќе...
Македонија

Арсовска: Потребна институционална поддршка за позиционирање на македонските брендови

10 дек 2019
Од земјите во регионот Грција е на 57 место, Словенија на 60, Бугарија на 68, Србија на 76 место, а Хрватска на 78 место
Македонија

Стопанска комора бара да се укине Законот за трговија на зелени пазари

21 окт 2019
Во овој закон, тврдат од групацијата, не се добива ништо повеќе во регулирањето на дејноста туку само се востановува комора на пазарџии...
Регион

Србија го преполови бројот на пластични кеси

27 јун 2019
Во 2018 година Србија пласира на пазарот 3.000 тони пластични кеси помалку во споредба со година претходно
Свет

Белгиска „Годива“ се шири на пазарот во САД

23 апр 2019
Компанијата, која е производител на врвно чоколадо и на слатки, ја отвори својата прва чоко кафетерија во Њујорк
Регион

„Виолета“ ќе излезе на три нови пазари - албанскиот, бугарскиот и полскиот

13 мар 2019
Компанијата го проширува постоечкиот погон во општина Груде за 7.000 м2 и вложи 15 милиони евра во нови линии за сериско производство
Македонија

„Млекара Здравје“ ќе го освојува ЕУ пазарот

05 фев 2019
„Млекара Здравје“ го имплементираше престижниот IFS интернационален стандард за квалитет и безбедност на производството.
Вчитува уште новости...