Hashtag: 'инвестиции'
Македонија

Финансиска помош за инвестиции ќе добијат 280 компании

29 јул 2022
Станува збор за компании кои во 2021 година инвестирале околу 50 милиони евра и креирале над 1.500 нови работни местa
Свет

„Сеинсберис“ инвестира 6 милиони евра во стартап компании

29 јул 2022
„Сеинсберис“ планира да инвестира најмалку 5 милиони фунти (6 милиони евра) во текот на следните четири години во стартап компании кои...
Македонија

„Пивара Скопје“ инвестираше 10,7 милиони евра во модернизација на производството и одржлив развој

04 јул 2022
Во чест на 100 - годишниот јубилеј, „Пивара Скопје“, заедно со своите вработени, ја одбележа реализацијата на новите инвестиции
Македонија

Нов магацин на компанијата „Ники комерц“

20 јун 2022
Прилепскиот дистрибутер на безалкохолни и алкохолни пијалаци, кафе и тутун, го отвори новиот проширен магацин.
Регион

„Карлсберг“ отвора нова линија за полнење лименки

13 мај 2022
Линијата во која се инвестирани речиси 3,5 милиони евра отвори десетици нови работни места, а ќе овозможи и проширување на извозот на...
Регион

„Пивац“ ќе ја заврши фабриката во Љубушки до крајот на годинава

11 апр 2022
Месната индустрија „Пивац“ планира до крајот на годинава да ги заврши работите во Љубушки во БиХ, каде што на повеќе од 20.000 квадратни...
Свет

„Дијаџо“ гради нова фабрика во Канада

29 мар 2022
Светскиот гигант за производство на алкохолни пијалаци „Дијаџо“ ги најави плановите за вложување на 173 милиони евра во нова...
Свет

„Данон“ ќе промени 10% од бизнисите во своето портфолио

16 мар 2022
Околу една четвртина од приходите од продажба на „Danone“ се генерирани од проблематичните бизниси
Свет

Растат брендовите на „Фереро“

22 фев 2022
Италијанската групација „Фереро“ во 2021 година оствари промет од 12,7 милијарди евра, што е зголемување за 3,4% во споредба со претходната...
Свет

„Волмарт“ инвестира 400 милиони долари

02 фев 2022
Американскиот трговец „Волмарт“ ќе инвестира во компанијата „Пленти анлимитед“, која се занимава со вертикално земјоделство
Свет

Нова фабрика за бонбони на „Нестле Бугарија“

05 ное 2021
Во фабриката ќе има 70 нови вработувања
Македонија

Владата претстави петгодишен економски план

27 окт 2021
Во периодот 2022 – 2026 година ќе има јавни инвестиции од 4 милијарди евра и дополнителни 8 милијарди евра од приватниот сектор, стапката на...
Вчитува уште новости...