Hashtag: 'ДДВ'
Свет

Полска го укинува ДДВ - то на храната

27 дек 2021
Инфлацијата во Полска во ноември изнесуваше 7,8 отсто на годишно ниво
Македонија

Во 2020 најголем поврат на ДДВ кон фирмите, во споредба со претходните години

01 фев 2021
Во 2020 година, по основ на поврат на ДДВ кон фирмите, во стопанството се слеале 397,4 милиони евра
Македонија

Почна повратот на ДДВ за граѓаните за третото тримесечје

23 ное 2020
Од платениот ДДВ за македонските производи на граѓаните им се враќа 20, а од странските 10 проценти
Македонија

Почнува исплатата на повратот за ДДВ за последните три месеци

02 ное 2020
Речиси 500 милиони денари овој месец ќе легнат на сметките на граѓаните
Македонија

УЈП излезе со бројки за „Викенд без ДДВ“

16 окт 2020
Во деновите 10, 11 и 12 октомври 2020 година, вкупно 204.088 граѓани купиле македонски производи и услуги како и компјутерска опрема и...
Македонија

Промет од 500 милиони денари е остварен во Викендот без ДДВ

13 окт 2020
Секој граѓанин можеше во овие три дена да добие поврат на целиот ДДВ за направен вкупен промет до 30.000 денари
Македонија

„Веро“ со промотивни цени за домашните производи во викендот без ДДВ

09 окт 2020
„Веро“ видливо ги обележа домашните производи во маркетите за кои следи целосен поврат на платениот данок
Актуелно

Викенд без ДДВ на 10, 11 и 12 октомври

28 сеп 2020
Со ова мерка се проектира да се направи промет од 170 милиони евра
Македонија

Државата за шест месеци им врати на фирмите 206 милиони евра ДДВ

03 јул 2020
Според Министерството за финансии, ова се највисок поврат на ДДВ за овој период во изминатите години, што е значајно особено поради...
Македонија

Рокот за поднесување на пријавата ДДВ-04 се продолжува за 5 дена

24 апр 2020
Управата за јавни приходи (УЈП) соопшти дека рокот за поднесување ДДВ-04 е продолжен за пет дена до 30 април...
Македонија

Донациите од фирмите за Ковид-19 ќе бидат ослободени од ДДВ

15 апр 2020
Владата на вчерашната 41. седница донесе уредба, со која се ослободуваат од данокот на додадена вредност донациите во солидарниот фонд...
Вчитува уште новости...