Hashtag: 'компании'
Актуелно

Србија: Во 60 отсто компании е воведена работа од дома

13 јул 2020
Во повеќе од третина компании работата од дома останува опција барем за дел од вработените и тогаш кога епидемиолошката ситуација...
Македонија

Над 130 компании донираа во Солидарниот фонд за борба против Ковид-19

10 јул 2020
Отворањето донаторски сметки стана практика во сите земји погодени од корона-кризата
Свет

Секоја петта компанија во Германија стравува од пропаст

09 јул 2020
Помала несигурност владее во секторот трговија, додека стравот од затворање на бизнисот е најмал во градежниот сектор
Македонија

Европска помош од 85 милиони евра за земјите од Западен Балкан

08 јул 2020
Финансискиот пакет се состои од 15 милиони евра во грантови од ЕУ, кои ќе ги надополнат 70 милиони евра заеми од ЕБРД
Свет

САД: Повеќе од 3.400 компании поднесоа барања за банкрот

07 јул 2020
Тоа е безмалку исто колку банкротираните компании во првата половина од 2008 година, кога почна светската економска криза
Македонија

Со субвенционирање на плати досега се вработени 1.346 лица

06 јул 2020
Досега се потпишани договори со 1.042 компании за вработување на вкупно 1.346 лицa
Македонија

Државата за шест месеци им врати на фирмите 206 милиони евра ДДВ

03 јул 2020
Според Министерството за финансии, ова се највисок поврат на ДДВ за овој период во изминатите години, што е значајно особено поради...
Свет

Познати брендови се здружија против „Фејсбук“

30 јун 2020
„Унилевер“, „Старбакс“, „Кока кола“, „Херши“, „Хонда“ се меѓу повеќето од 100 големи светски компании кои почнаа да го бојкотираат...
Актуелно

„Кока кола“ го стопира рекламирањето на социјалните мрежи за 30 дена

29 јун 2020
Од компанијата велат дека овој пат ќе ги преиспитаат стандардите и политиките за рекламирање, со цел да утврди дали се потребни...
Македонија

ССМ: Работодавачите да исплатат К-15 на почетокот на јули

26 јун 2020
ССМ апелира, работниците, средствата од ваучерите како и регресот за годишен одмор да ги искористат исклучиво во...
Македонија

Во јуни и во јули продолжува ослободување од данок на личен доход и данок на добивка

23 јун 2020
Над 1.500 компании и вршители на дејност ја користат мерката
Актуелно

Вкупно 53 компании добија грантови во рамки на „Стартапувај 2“ на Фондот за иновации

19 јун 2020
За поддршка на стартапи на јавниот повик „Стартапувај 2“ беа пријавени 235 компании од кои 181 влегоа во финала селекција
Вчитува уште новости...