Hashtag: 'истражувања'
Македонија

Истражување на „Инсајдер ИД“: Топ 3 синџири маркети за 2021 година

03 ное 2021
Дури 91 отсто од македонските потрошувачи би го замениле преферираниот маркет за да пазарат во „Лидл“
Свет

Лојалноста кон брендовите се намалува

01 ное 2021
Одлуката на потрошувачите кој бренд ќе го изберат сѐ повеќе се обликува од променетите вредности
Свет

Мирисни алергени најдени во козметика означена perfume-free

01 фев 2021
Резултатите покажаа дека 7,7% не ги задоволуваат законските барања поради недостиг или лажна декларација за мирисните алергени
Регион

„Подравка“ доби грант за истражување и развој

12 јан 2021
За проектот „Развој на иновативни нуспроизводи при преработка на зеленчук“ во вкупна вредност од 910.113 илјади евра, на „Подравка“ ѝ се...
Македонија

Finance „Фајнанс тинк“: Рецесијата е резултат на затворањето на економијата поради коронакризата

07 сеп 2020
На производната страна, падот е најголем кај индустријата (-25.3 проценти) и трговијата, транспортот и угостителството (-23.4 проценти)
Свет

Пораст на продажбата на приватните трговски марки

04 авг 2020
„Нилсен“ и Интернационалниот републикански институт (ИРИ) нотираа пораст на продажбата на приватните трговски марки за време на...
Актуелно

Пазарот на средства за дезинфекција ќе надмине вредност од милијарда евра

20 јул 2020
Покрај уверувањето на дел од економистите дека ќе успори купувањето средства за дезинфекција, истражувањата покажуваат дека такво...
Свет

Половина германски компании сакаат постојано да се работи од дома

14 јул 2020
За многу компании, овие нови работни аранжмани вклучуваат значителни инвестиции во дигитална инфраструктура и нова комуникациска...
Свет

Секоја петта компанија во Германија стравува од пропаст

09 јул 2020
Помала несигурност владее во секторот трговија, додека стравот од затворање на бизнисот е најмал во градежниот сектор
Македонија

Македонија прва според квалитет на услугата

03 јул 2018
Според истражувањето на агенцијата „Хераклеа“ спроведено во соработка со агенциите за тајно купување во регионот, Македонија е на...
Локално

Роберт Н. Славецки: „Best Buy Award“ на македонскиот пазар

20 мар 2015
Регионално

Андреј Двојченков: „Нова реалност“ за трговците, производителите и потрошувачите

19 мар 2015
Вчитува уште новости...