Hashtag: 'шеќер'
Свет

Светот има залихи на шеќер за уште 68 дена

23 ное 2023
За падот на производството на шеќер делумно е одговорен природниот феномен Ел Нињо, кој предизвика екстремни временски услови.
Свет

Бразил: Цените на шеќерот повторно во пораст

10 окт 2023
Светските цени на шеќерот вчера повторно пораснаа на ниво кое се приближува до дванаесетгодишниот рекорд.
Свет

Индија го забранува извозот на шеќер, првпат во седум години

24 авг 2023
Примарен фокус на државата е да ги исполни локалните барања за шеќер и да произведе етанол од вишокот шеќерна трска
Свет

Цените на шеќерот се искачија на највисоко ниво во последните 11 години

20 апр 2023
Во зависност од азиските монсунски врнежи, пазарот на шеќер би можел да стане „многу нестабилен“ и воден од временските услови на...
Свет

„Континенте“ ги намали шеќерот и солта во производите

18 апр 2023
Португалскиот синџир „Континенте“ оптимизираше повеќе од 538 производи од приватната трговска марка во последните три години
Свет

„Монделез“ разви технологија која ќе ги намали шеќерот и масти во чоколадите за 75 отсто

13 дек 2022
Истражувачите и научниците на „Монделез“ развија нова технологија која ќе ги земени полнењата како карамела, лешник, мед и сл. со...
Регион

Поскапе шеќерот во Србија

01 ное 2022
Со најновата одлука, максималната малопродажна цена на белиот кристален шеќер, во сите пакувања, не смее да надмине 114,99 динари за...
Свет

Цените на шеќерот рушат рекорди

22 сеп 2022
Се предвидува дека Унијата ќе мора да увезе поголема количина од очекуваното
Регион

Недостиг на шеќер во Хрватска

12 сеп 2022
Хрватска ќе се соочи со недостиг на шеќер, а еден од трговските синџири веќе има ограничена продажба...
Регион

Владата на Србија ја ограничи цената на шеќерот

30 мај 2022
Со Уредбата, се ограничува малопродажната цена на шеќерот за целата амбалажа
Свет

Индија планира да го ограничи извозот на шеќер

26 мај 2022
Индија планира да го ограничи извозот на шеќер за прв пат по шест години, со цел да спречи скок на домашните цени
Свет

Куба: Се очекува 30 отсто помало производство на шеќер од планираното

28 фев 2022
Производителите остварија 30 отсто помалку од целта на владата од 900.000 тони
Вчитува уште новости...