Hashtag: 'цени'
Свет

„Крафт Хајнц“: Навикнете се на повисоки цени

13 окт 2021
Во моментов, производителите тешко држат чекор со побарувачката на пазарот
Свет

Драстично поскапување на храната во Германија

13 окт 2021
Причина е поскапувањто на шеќерот, житарките и другите сосотојки чија цена во последните месеци скокна за 40 отсто
Свет

ФАО: Храната најскапа во последните 10 години

08 окт 2021
Цените на житните култури најмногу се зголемија минатиот месец
Македонија

Зголемени се и цените на мало и трошоците на живот

07 окт 2021
Трошоците на животот во септември годинава, во однос на септември лани бележат зголемување од 3,7 отсто, а цените на мало од 5,6 проценти
Македонија

Организација на потрошувачи: Владата да ги ограничи цените на брашното, маслото, млекото

07 окт 2021
Веќе порастот на цените на производите од 5 до 10 отсто стана товар за граѓаните
Македонија

Како ќе се ублажува ценовниот шок?

06 окт 2021
Се очекува храната да поскапи за 40-50 отсто, но државата може да влијае ако преземе соодветни мерки
Македонија

Бектеши: Aко треба ќе ги „замрзнеме цените“ на основните производи

06 окт 2021
Ако е потребно, ќе ги искористиме механизмите за да нема ценовни шокови
Македонија

Заев: Претерано е тврдењето дека производите ќе поскапат за 50 отсто

05 окт 2021
Ние не можеме да бидеме изолирани од светот, затоа што сме отворен пазар, поврзани сме и зависни од европските пазари
Македонија

Ценовен шок од Нова Година - Владата да интервенира

04 окт 2021
Цените на храната ќе растат и до 50 отсто, бизнисот бара поддршка од државата за да се ублажи ударот врз потрошувачите
Регион

Србија: Кафето ќе поскапи за 10 отсто

29 сеп 2021
Цените на глобално ниво пораснаа и до 90 отсто, па зголемување на цените после увозот ќе биде неминовност
Свет

Купуваме најскапа храна од 70 - тите години, па наваму

17 сеп 2021
За владите ширум светот, поскапувањето на храната во нивната земја може да има висока политичка цена
Свет

Се зголемија глобалните цени на храната по двомесечен пад

03 сеп 2021
Глобалните цени на храната во август повторно забележија пораст, откако имаа двомесечен пад, поттикнати од силниот меѓународен скок на...
Вчитува уште новости...