Hashtag: 'неработна недела'
Македонија

ССМ: За 30 дена да се изгласа неработна недела или ќе има генерален штрајк

11 ное 2021
Сојузот на синдикати на Македонија (ССМ) одржа седница на Претседателството на која се дискутираше актуелната состојба поврзана со...
Македонија

Уште не е изгласан законот за недела - неработен ден

21 сеп 2021
На само девет дена пред рокот кога требаше да стапи во сила (1 октомври 2021 година) пратениците уште не го изгласаа Законот за работни...
Македонија

Анализа:Германските компании ќе отпуштаат вработени ако недела е неработен ден

01 јул 2021
Доколку се прекине производството во недела, 60 проценти од анкетираните компании одговориле дека ќе доцнат со испораката, а 40 проценти...
Македонија

Стопанска комора: Законот за недела неработен ден ќе предизвика отпуштања

21 јун 2021
Комората апелира Собранието да го преиспита ваквото решение и воедно бара, со Законот за работни односи да нема ограничувања, туку да се...
Македонија

Од 1 октомври недела ќе биде неработен ден

09 јун 2021
Вработените во оние дејносто што сепак ќе мора да работат и во неделите, ќе добиваат поголеми дневници од 50 до 100 проценти и слободен ден...
Македонија

Недела – неработен ден, ама од 1 јануари 2022

26 мар 2021
Министерката за труд и социјална политика вели дека произлегле и други размислувања за кои се дебатира отворено
Македонија

Работодавачите за недела како неработен ден: Можни се отпуштања

08 мар 2021
Последната везрзија на законот предвидува предлогот недела да биде неработен ден да почне да се применува од септември
Македонија

ССМ: При крај сме со договорот за недела како неработен ден

26 фев 2021
Останува уште технички службите да го финализираат предлог текстот на Законот
Македонија

Додека трае пандемијата, неделата нема да се прогласи за неработна

23 фев 2021
Три месеци дебатиравме досега за овој предлог-закон, а планираме да дебатираме уште три месеци пред да аплицираме во Собранието
Македонија

(ВИДЕО)Шахпаска: Неработната недела не го загрозува профитот на маркетите

16 фев 2021
Навиките за пазарување треба да се променат, е ставот на министерката
Македонија

Во неработна недела, нема да работат само 43.000 работници

15 фев 2021
Иконографикот покажува дека 38.998 работници ќе работат во нерегистрирани работат во недела, а 44,858 ќе работат во недела бидејќи работниот...
Македонија

Битиќи: Недела ќе биде неработен ден, повисоки дневници за тие што мораат да работат

08 фев 2021
Исклучок ќе бидат 34 дејности кои ќе работат и во недела
Вчитува уште новости...