Hashtag: 'леб'
Регион

Ограничување на цената на лебот

05 авг 2022
Со одлука на Владата на Србија, малопродажната цена на лебот од брашно Т-500 е ограничена на 53,50 динари, додека максималната производна...
Македонија

Лебот поскапe за 8 до 10 отсто

05 авг 2022
Причина за ваквото зголемување се скапите енергенси, велат од мелничко-пекарската индустрија
Регион

Црна Гора: Се укинува ДДВ за лебот

16 јун 2022
Пратениците во црногорскиот парламент усвоија закони со кои се укинува ДДВ на лебот и акцизите за пластиката што се користи како...
Свет

Леб во Милано чини 8 евра

23 мар 2022
Цената на лебот во Италија е највпечатлив пример за тоа колку растат цените на основните прехранбени производи по општата криза и...
Македонија

Бектеши: Дел од маркетите ја задржаа цената на лебот од 25 до 27 денари

08 мар 2022
Ги повикувам и другите маркети да го следат овој пример во време на криза
Македонија

Криза во Украина: Колку ни се полни стоковите резерви?

02 мар 2022
Колку жито има во државните складишта не се кажува, бидејќи количината на стокови резерви е класифицирана информација
Македонија

Малишиќ: Граѓаните да не креваат паника, пченица и брашно ќе има

01 мар 2022
Граѓаните да не стравуваат и да не креваат паника, зашто стопанствениците ќе обезбедат доволно пченица и брашно, вели претседателот на...
Македонија

Малишиќ: Може да се случи лебот да го снема од пазарот!

01 фев 2022
Во индустриските пекарници кои произведуваат 15. 000 леба, загубите се многу големи
Регион

Србија ја ограничи цената на лебот од брашно Т - 500

10 ное 2021
Учеството на овој вид леб во структурата на набавките на сите видови леб, кај секој трговец, треба да биде најмалку 30 отсто
Регион

Црна Гора: Пекарниците престанаа да носат леб во маркетите

18 авг 2021
Причина за овој потег се високите маржи на трговците
Актуелно

Црнa Гора ќе дели социјални бонови и масло за јадење

22 јул 2021
Минатата година во црногорските продавници дојде до зголемување на цените на лебот, брашното, маслото, шеќерот, месото, јајцата, млекото
Свет

Русија: Од август поскапува лебот

20 јул 2021
Од почетокот на годината цените на пченичниот леб се зголемени за 4,6 проценти
Вчитува уште новости...