Hashtag: 'закони'
Актуелно

Неработна недела - кој добива, а кој губи?

16 дек 2020
Според првичниот предлог, извесно е дека само трговијата на големо нема да работи во последниот ден од седмицата
Македонија

КСС: Недела да биде ден за одмор, а оние кои ќе работат да земаат за 50% поголема дневница

01 дек 2020
Од КСС се повикуваат на членот 117 став 5 од Законот за работни односи кој одредува дека прекувремената работа може да трае најмногу осум...
Свет

Шкотска стана првата земја со целосно бесплатни менструални производи

25 ное 2020
Eдна од секои пет жени во земјата доживеале менструална сиромаштија, што има огромно влијание врз нивната лична хигиена, здравје и...
Македонија

Економско-социјалниот совет позитивно го оцени предлогот недела да биде неработен ден

16 ное 2020
Разговорите продолжуваат и во следните денови
Регион

Словенија: Законот за забрана за работа во недела помина на прво читање

28 мај 2020
Вчера словенечкиот парламент на првото читање го прифати предлог-законот за забрана за работа на продавниците во недела, кој беше...
Свет

ЕУ ја изгласа забраната за 10 пластични производи

24 јан 2020
Следно, земјите членки на ЕУ треба да ја одобрат оваа забрана
Свет

Кина ја забранува пластиката

20 јан 2020
Кина, која е еден од најголемите корисници на пластика на светот, објави амбициозен план за забрана на пластиката за еднократна...
Македонија

Стопанската комора бара законски измени за средното стручно образование

12 ное 2019
Соодветни систематски прегледи и селекција при упис во средните стручни школи, бараат компаниите од новиот закон за стручно...
Свет

Финска предлага нов закон за малопродажба

02 сеп 2019
Финската влада разгледува предлог-правила и закони што може да ги ограничат програмите за приватни трговски марки...
Регион

Град Белград од 1 јануари ќе ги забрани пластичните кеси

12 авг 2019
Европската Унија до 2021 година ќе ги забрани производите од пластика за еднократна употреба
Македонија

Законот за акцизи e одложен за ноември

18 јул 2019
Според образложението, одложувањето е на барање на бизнис-заедницата
Вчитува уште новости...