Hashtag: 'Сојуз на Стопански комори'
Македонија

ССК со 15 предлог мерки бара дополнителна помош од Владата

21 јан 2021
Комората предлага и одложување на роковите за поднесок на годишна сметка и финансиски извештаи до 30 април 2021, во хартиена, односно до 15...
Македонија

Арсовска: Карго доставите најголем извор на затајување на данок

31 дек 2020
Претседателката на Сојузот на стопански комори на Македонија, Данела Арсовска во изјава ги наведе проблемите со кои се соочува...
Актуелно

Работа од дома: Привремена потреба или трајно решение

25 ное 2020
Рестриктивните мерки што ги воведоа дел од земјите во борбата против ширењето на вирусот ги принудија работодавците целосно да го...
Македонија

ССК ѝ предлага на Владата 25 мерки за економски спас

21 сеп 2020
Сојузот на стопански комори на Македонија, достави 25 мерки за економски спас, кои очекува Владата, да ги усвои и имплементира во...
Македонија

Заев до бизнисмените: Ќе се укинат 75 отсто од парафискалните давачки

02 сеп 2020
Владата најави политика на предвидливост
Македонија

Комората на сметководители донираше за ресторанот „Амбрела“

23 јул 2020
Со симболичен гест, денеска, во знак на официјален почеток на долгорочна соработка, Комората донираше за ресторанот „Амбрела“ кој од...
Македонија

Арсовска: Економските мерки итно да продолжат уште 2 месеци

02 јун 2020
Неопходно е и продолжување на сите мерки за одложување на побарувањата по основ на даночни аконтации, кредити, како и на казнени и...
Македонија

ССК: Мерките креираат забуни

30 апр 2020
Претставниците на туристичко угостителскиот сектор, кои се дел од координативното тело за превенција од можни штети од корона вирусот...
Македонија

Сојузот на стопански комори на Македонија е против зголемување на акцизата на горивата

11 апр 2020
Според нив, излезот од кризата не лежи во зголемување на акцизите, а преку тоа и на цените заради полнење на буџетот, туку во...
Македонија

ССК: Транспортот и размената мора да се одвиваат непречено

30 мар 2020
Транспортерите имаат голема одговорност да се испорача сè што е потребно за граѓаните и индустријата, во услови на силен притисок...
Македонија

Агро-бизнис заедницата ги чувствува последиците од корона вирусот

12 мар 2020
Првичните последици се намалена потрошувачка, пад на бројот на нарачки, како и спречувањето во реализација на договореното
Македонија

Gurmano доби уште едно признание за квалитет

16 дек 2019
Компанијата „Кривогаштани промет“ е единствената компанија од прехранбениот сектор која се закити со признанието „Македонски...
Вчитува уште новости...