Hashtag: 'увоз'
Регион

БиХ забрани увоз на 16 тони кинеско какао

25 ное 2021
Пратката е во вредност од 46.000 конвертибилни марки
Регион

Србија: Кафето ќе поскапи за 10 отсто

29 сеп 2021
Цените на глобално ниво пораснаа и до 90 отсто, па зголемување на цените после увозот ќе биде неминовност
Свет

Русија ја продолжи забраната за увоз на храна од ЕУ и од САД

23 сеп 2021
Москва забрани увоз на млечни производи, месо, овошје и зеленчук
Македонија

За 39,1 отсто се зголеми извозот во јануари - јуни годинава

06 авг 2021
Земјава во првите шест месеци од годинава најмногу тргувала со Германија, Велика Британија, Србија, Грција и Кина
Актуелно

Република Српска забрани увоз на 400 килограми македонски сливи

29 јул 2021
Пронајдени се остатоци од пестициди над пропишаното максимално ниво
Македонија

Месните преработки ќе поскапат и до 40 отсто по Велигден, ако нема бесцарински увоз на смрзнато месо

19 апр 2021
Групацијата тврди дека, ако не се прифати ова нивно барање ќе следи драстично зголемување на цените, а може да се очекува и згаснување на...
Свет

Неочекувано силен скок на кинескиот извоз

13 апр 2021
Март е деветти месец по ред на раст на кинескиот извоз, а увозот, пак, се зголемува шести месец по ред
Македонија

Ќе поскапат сувомесните производи ако не се дозволи увоз на 6.400 тони замрзнато свинско месо

22 мар 2021
Отпуштања засега нема, велат преработувачите и додаваат дека ако се исполни нивното барање за враќање на моментно преполовените...
Свет

Во првите два месеца од 2021 година Кина го зголеми извозот за 60,6 отсто

08 мар 2021
Според податоци на кинеската царина извозот забележал раст од 468,9 милијарди долари
Свет

Евростат: Извозот се намали за 9,2 отсто

01 мар 2021
Како резултат на пандемијата на коронавирусот, извозот од еврозоната се намали за 9,2% во 2020 година, на 2,131 трилиони евра, објави...
Регион

Србија го ограничи увозот на вино

25 јан 2021
Со посебна Одлука подетално се уредуваат условите за распределба на квотите за увоз на 2,5 милиони литри вино со потекло од ЕУ
Регион

БиХ: Увозот на кафе во 2020 година е помал за 800 тони

18 јан 2021
Минатата година БиХ увезе 21,08 милиони килограми кафе, што, според податоците на угостителските здруженија, било доволно за повеќе од 2,5...
Вчитува уште новости...