Hashtag: 'извоз на брашно'
Македонија

Може да се извезува 70% од брашното, 30% да биде за домашниот пазар

04 апр 2020
Владата на синоќешната седница донесе Одлука за промена и дополнување на Одлуката за ограничање на извозот на пченица, наполица и...
Македонија

Кој извоз може да помине без никакви пречки?

30 мар 2020
М-р Ѓоко Танасоски, директор на Царинската управа, со совет до компаниите за полесно да ги надминат предизвиците што ги носи оваа...
Свет

Виетнам го стопира извозот на ориз

26 мар 2020
Виетнам го запре извозот на ориз за да ги провери залихите и да го осигура снабдувањето на своите граѓани во време на пандемијата
Македонија

Србија дозволи извоз на брашно за Македонија, БиХ и Црна Гора

20 мар 2020
Српската влада официјално го одобри предлогот за извоз на брашно за своите соседи, а одлуката е потврдена во Службен весник
Македонија

Бектеши: Времено ќе забраниме извоз на брашно

18 мар 2020
Ова се дел од мерките кои ги промовираше министерот за економија Крешник Бектеши денеска на прес -конференција во Владата
Регион

БиХ ќе извезува говедско месо во Обединетите Арапски Емирати

13 фев 2020
На Босна и Херцеговина од вчера ѝ е одобрен извоз на говедско месо во Обединетите Арапски Емирати, соопштија од босанското министерство...
Македонија

Стопанска комора: Потребна е нова стратегија во прехранбената индустрија

11 фев 2020
Извозни се помалку од 1.500 комании во преработувачката индустрија
Македонија

„Каноил“ на „Реплек фарм“ и на американскиот пазар

03 фев 2020
Станува збор за масла, спрееви, масти, супозитории и вагитории, т.е. истите производи кои се продаваат и на македонскиот пазар
Регион

Црногорците за кафе трошат по 9 милиони евра

16 јан 2020
Црна Гора годишно увезува по 3,22 милиони килограми пржено и непржено кафе
Свет

Турција заработи 2,3 милијарди долари од извоз на лешници

08 јан 2020
Илијас Едип Севинч, претседател на Здружението на извозници на ореви и јаткасти плодови на Турција, изјави дека минатата година од...
Свет

Турција ќе извезе сокови во вредност од 300 милиони долари

12 дек 2019
Извозот на сокови од Турција во САД е зголемен за 50 отсто
Македонија

Освојување на странски пазари – приоритет за АмЧам

27 ное 2019
Во рамките на серијата на настани и иницијативи дизајнирани да им помогнат на македонските компани да се прошират на странски пазари,...
Вчитува уште новости...