Hashtag: 'винарници '
Македонија

„Сковин“ со партнери од Сингапур ќе го пробива македонското вино на странските пазари

16 окт 2020
Винарската визба е со капацитет од 17,5 милиони литри вино, кое го пласира на 18 светски пазари, на 5 континенти
Македонија

Светски ден на Вранец на 5 октомври

02 окт 2020
Настанот ќе се одржи преку онлајн стриминг во живо, со интернационални експерти за вино од Велика Британија, САД, Германија, Холандија,...
Македонија

Министерот за земјоделство: Ќе се откупи целото грозје до последно зрно

24 сеп 2020
Цената што ќе ја добијат лозарите е 12 денари со државната поддршка
Актуелно

Лозарството и винарството-пред спас или пред пропаст?

22 сеп 2020
Лозарите се жалат на ниски откупни цени, винарниците - на загуби поради колапс на глобалниот вински пазар
Македонија

Владата кажа како ќе ја решава лозарската криза

09 сеп 2020
За помош на лозарството годинава се проектирани дополнителни 5,5 милиони евра, а се размислува и за директна поддршка на извозот на...
Македонија

Македонски вина ќе може да се купат во новиот Вински музеј во Кавадарци

17 авг 2020
Вината ќе бидат изложени во посебни витрини и ќе бидат дел од музејската поставка
Македонија

Винарниците предупредуваат: Винската индустрија е пред целосен колапс

13 авг 2020
Производителите на вино, а особено извозниците на наливно вино се соочуваат со големи ценовни притисоци на светско ниво, што ја прави...
Свет

Направена првата картонска амбалажа за вино

20 јул 2020
Шишето за вино е направено од 94 отсто рециклирачки картон, со облога од пластика што исто така ќе може да се рециклира
Македонија

Вината на „Тиквеш“ освоија 4 златни медали на „Citadelles Du Vin“ 2020 во Франција

06 јул 2020
Златни медали добија Domaine Lepovo Grand Cuvée 2016, Vase de Pierre 2018 и Terrasse à L’Ombre 2018 од француската винарница „Château de Gourdon“, што е дел од „Тиквеш“
Македонија

Винарниците донираа aпарати за Клиниката за инфективни болести

18 мар 2020
Здружението Вина од Македонија самоиницијативно со поддршка на членките донираа медицинска опрема на Клиниката за инфективни болести.
Македонија

Голем успех на македонските винарници - 29 златни и 13 сребрени медали од натпревар во Германија

26 фев 2020
Речиси 68 отсто од македонските вина што беа регистрирани за овој натпревар добија и медал, соопштија од „Вина од Македонија“
Македонија

Радош Вукиќевиќ: „Тиквеш“ ќе биде првата „зелена“ винарница во овој дел од Европа

14 фев 2020
Во чест на Св. Трифун-празникот на лозарите и винарите, денеска свечено беа закроени лозјата на винарската визба „Тиквеш“
Вчитува уште новости...