Hashtag: 'работници '
Свет

Велика Британија нема месари, одобрени 8.000 визи за странци

15 окт 2021
Брегзит и пандемијата предизвикаа вистински егзодус на работниците од источна Европа
Свет

„Амазон“ бара уште 20.000 работници пред празниците

15 окт 2021
Минималната цена за час работа е најмалку по 10 фунти
Македонија

ОРМ: Половина од компаниите не можат да најдат работници

14 окт 2021
Неопходни се образовни реформи, велат од Организацијата на работодавачи
Регион

Словенија: Ковид - потврдa и за работа од дома

21 сеп 2021
Словенија воведе ковид - потврди за работа, влегување во трговски центри, здравствени установи, возење со јавен превоз, освен за...
Македонија

ССМ ги потсетува работодавците да исплатат К-15

09 сеп 2021
Сојузот на синдикатите на Македонија (ССМ) преку соопштение ги потсетува работодавците во приватниот сектор да исплатат регрес за...
Македонија

Намален е бројот на работници во индустријата

02 сеп 2021
Бројот на работниците во индустријата во јули годинава е намален за 0,8% во споредба со истиот месец во 2020 година...
Македонија

Просечната плата во јуни била 28.744 денари

20 авг 2021
Традиционално, највисока просечна нето - плата има во секторот информации и комуникации
Свет

Колумбија ја скрати работната недела

19 јул 2021
Претседателот на Колумбија, Иван Дјук, потпиша закон со кој постепено се скратува работната недела од 48 на 42 часа, без притоа да се...
Македонија

Анализа:Германските компании ќе отпуштаат вработени ако недела е неработен ден

01 јул 2021
Доколку се прекине производството во недела, 60 проценти од анкетираните компании одговориле дека ќе доцнат со испораката, а 40 проценти...
Свет

Роботите Ерни и Берт влегоа во магацините на „Амазон“

15 јун 2021
Во моментов „Амазон“ тестира два вида роботи во магацините во Сиетл, Бостон и Италија, кои со време треба да ги зафатат своите работни...
Македонија

Од 1 октомври недела ќе биде неработен ден

09 јун 2021
Вработените во оние дејносто што сепак ќе мора да работат и во неделите, ќе добиваат поголеми дневници од 50 до 100 проценти и слободен ден...
Регион

„Подравка“ со повеќе од 2,8 милиона евра ќе го подобрува статусот на работниците

06 апр 2021
Овој пакет мерки вклучува нешто повеќе од 3.250 работници
Вчитува уште новости...