Hashtag: 'вино '
Свет

Франција оваа година ќе произведе 44,7 милиони хектолитри вино

13 ное 2020
Производството на вино во Франција о ваа година ќе достигне 44,7 милиони хектолитри, што е за 6 отсто повеќе од минатата година
Македонија

Македонско вино од „Камник“ меѓу десетте најдобри во светот

06 ное 2020
Виното Ten Barrels Syrah 2017 Reserva од винарницата „Камник“ доби златен медал и е прогласено за едно од најдобрите 10 Сира вина во светот
Свет

Пад на глобалното производство на вино

29 окт 2020
Производството на вино на глобално ниво ќе остане под петгодишниот просек годинава, објави објави Меѓународната организација за...
Македонија

Светски ден на „вранецот“: потенцијалот е голем, но треба да се смени пристапот

05 окт 2020
Неопходни се реформи, кои, сакале ние или не, ЕУ ќе ни ги наметне. Не смееме да се плашиме од поинаков пристап кој води напред, порачаa od...
Актуелно

Лозарството и винарството-пред спас или пред пропаст?

22 сеп 2020
Лозарите се жалат на ниски откупни цени, винарниците - на загуби поради колапс на глобалниот вински пазар
Македонија

Македонија ќе биде домаќин на Меѓународниот балкански вински натпревар

21 сеп 2020
Балканскиот регион е на петто место во светот според производството на вино, веднаш зад најголемите земји-производители
Македонија

Вкупно 24 медали за „Тиквеш“ на трите најголеми светски натпревари летово

04 сеп 2020
Најголем број награди, од кои шест златни, два сребрени и три бронзени медали се освоени на најголемиот вински натпревар во Кина – China Wine...
Македонија

НФФ: Откупната цена на грозјето треба да е по 16 ден по килограм за „смедеревка“ и по 17 за „вранец“

25 авг 2020
Со години наназад „смедеревката“ се откупува за 11 денари по килограм, а „вранецот“ по 13 денари. Оваа година, според најавите од...
Свет

Извозот на италијанското вино „паѓа“ првпат по 30 години

20 авг 2020
Минатата година, Италија извезе вино во вредност од историски максимум од 6,4 милијарди евра
Македонија

Македонски вина ќе може да се купат во новиот Вински музеј во Кавадарци

17 авг 2020
Вината ќе бидат изложени во посебни витрини и ќе бидат дел од музејската поставка
Свет

Италија и Франција го намалуваат производството на вино

11 авг 2020
Во Италија, домашната побарувачка за вино се очекува да падне за речиси една третина
Свет

Направена првата картонска амбалажа за вино

20 јул 2020
Шишето за вино е направено од 94 отсто рециклирачки картон, со облога од пластика што исто така ќе може да се рециклира
Вчитува уште новости...