Hashtag: 'грозје'
Свет

Франција оваа година ќе произведе 44,7 милиони хектолитри вино

13 ное 2020
Производството на вино во Франција о ваа година ќе достигне 44,7 милиони хектолитри, што е за 6 отсто повеќе од минатата година
Македонија

Министерот за земјоделство: Ќе се откупи целото грозје до последно зрно

24 сеп 2020
Цената што ќе ја добијат лозарите е 12 денари со државната поддршка
Македонија

Владата утврди мерки за помош на лозарите и на винариите

23 сеп 2020
По барањата на лозарите и винариите, од Владата соопштија кои мерки се донесени
Актуелно

Лозарството и винарството-пред спас или пред пропаст?

22 сеп 2020
Лозарите се жалат на ниски откупни цени, винарниците - на загуби поради колапс на глобалниот вински пазар
Македонија

Владата кажа како ќе ја решава лозарската криза

09 сеп 2020
За помош на лозарството годинава се проектирани дополнителни 5,5 милиони евра, а се размислува и за директна поддршка на извозот на...
Македонија

НФФ: Откупната цена на грозјето треба да е по 16 ден по килограм за „смедеревка“ и по 17 за „вранец“

25 авг 2020
Со години наназад „смедеревката“ се откупува за 11 денари по килограм, а „вранецот“ по 13 денари. Оваа година, според најавите од...
Македонија

Лозарите бараат поддршка од странските амбасади за извоз на грозјето

21 авг 2020
Само конкуренцијата при откупот може да придонесе за подобар гроздобер оваа година
Македонија

„Тиквеш“ го исплати откупеното грозје од минатогодишната берба

25 апр 2019
Откупените количини грозје надминаа 28 милиони килограми
Вчитува уште новости...