Македонија

Додека трае пандемијата, неделата нема да се прогласи за неработна

23 фев 2021

Законот за работни односи со кои ќе биде забрането работењето во недела за повеќето дејности нема да се донесе додека трае пандемијата, најави вицепремиерот за економски прашања, Фатмир Битиќи.  

Три месеци дебатиравме досега за овој предлог-закон, а планираме да дебатираме уште три месеци пред да аплицираме во Собранието. Ние во овој период додека трае епидемијата не сакаме финансиски да им наштетиме на работодавачите, рече Битиќи.

Претходно, пак, Крешник Бектеши, министерот за економија, рече дека лично е против евентуално решение трговските центри да не работат во недела. Според него, во блиска иднина ќе се инвестира и ќе се изградат и други големи трговски центри, па поради тоа нема да биде добро ако им се забрани да работат во вториот ден од викендот.

Законско решение во кое недела ќе биде прогласен за неработен ден, побара Синдикатот. Дебатите за предлогот се уште траат. @InStore.mk
Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира. 


Слична содржинаФевруари бил поскап од истиот месец лани

04 мар 2021

Работодавачите за недела како неработен ден: Можни се отпуштања

04 мар 2021

Комисијата за заразни болести предложи полициски час

04 мар 2021

Бесими најави нов Даночен календар и Царински тарифник

04 мар 2021

Превозници заглавени на границата со Грција

04 мар 2021

„Алкалоид“ ќе исплаќа дивиденда за 2020 година

04 мар 2021
Вчитува уште новости...