Македонија

Петтиот пакет економски мерки ќе „тежи“ 50 милиони евра

12 јан 2021

Во буџетот се обезбедени 50 милиони евра за реализација на петтиот пакет на економски мерки на владата како поддршка на граѓаните и компаниите во време на пандемија на ковид-19, најави министерот за економија, Крешник Бектеши во емисијата „24 Анализа“ на ТВ24.

Имаме обезбедено 50 милиони евра и моментно ги дизајнираме мерките. Тие ќе бидат секторски таргетирани каде имало поголемо влијание од ковид-19 и тоа ќе го направиме заедно со Стопанските комори на сите засегнат страни. За кратко време ќе имаме состаноци и во рамки на владата имаме јавно-приватни состаноци во кои се вклучени сите стопански комори, најави Бектеши.

Според Бектеши, удел во динамиката за заздравување на економијата ќе има и вакцинацијата. Власта, како што истакна, ќе ги собере сите предлози и на почетокот на февруари би требало да биде познато како ќе бидат дизајнирани мерките од петтиот пакет. @InStore.mk
Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира. 


Слична содржинаССМ: Субвенциите за новиот пакет мерки да се дадат директно на работниците

12 јан 2021

Од 21 јануари угостителите ќе работат до 21 часот

12 јан 2021

„Бучен Козјак“ во соработка со Мој воздух постави мерни станици во повеќе градови

12 јан 2021

СКСЗМ: Корона-кризата згасна над 4.000 компании

12 јан 2021

„Соко Горица“ доби финансиска поддршка за развој на нови технологии

12 јан 2021

Земјава годинава домаќин на Балканскиот интернационален вински натпревар

12 јан 2021
Вчитува уште новости...