Македонија

„Кодинг Горска“- прва фабрика во регионот со еколошко производство

14 окт 2020

Компанијата „Кодинг Горска“ почна да користи зелена енергија, со што стана прва фабрика за вода и сокови во регионот со еколошко производство. 

Користењето зелена енергија беше воведено минатиот месец.

Одржливиот начин на живот е само еден чекор понапред кон поголема еко-свест, и е значаен фактор за воспоставување рамнотежа помеѓу човекот и природата, велат од компанијата. 

Со користење на сонцето како извор на обновлива енергија, заштедата на средствата за електрична енергија е меѓу 25-30 отсто на годишно ниво. Благодарение на фотоволтаичиот систем за производство на електрична енергија со инсталирана моќност од 614 kW, се спречува емисија на СО2 и се намалува емисијата на штетни гасови. 

Со ова придонесуваме за заштита на животната средина и подобрување на секојдневниот живот. Ја чуваме природата и се грижиме за околината, мислејќи на иднината!, порачуваат од „Кодинг Горска“. @InStore.mk
Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира. 


Слична содржинаdm донира респиратори во вредност од 36.600 евра

20 ное 2020

Исплатени околу 15 милиони евра помош за октомвриските плати на над 58.000 вработени

20 ное 2020

Азески: Клучниот момент ќе биде кога државната помош полека ќе спласнува

20 ное 2020

Стопанска комора предложи итни мерки за пост-ковид развој на земјоделството

20 ное 2020

Ново XL Бриош пакување од „Жито Лукс“

20 ное 2020

Почна повратот на ДДВ за граѓаните за третото тримесечје

20 ное 2020
Вчитува уште новости...