Свет

Увозните цени во Германија највисоки во последниот половина век

28 дек 2021

Цените на увозот во Германија се зголемија за 24,7 отсто во ноември на годишна основа, покажуваат податоците на Федералната статистичка служба (Дестатис), јави ДПА. Ова е највисок раст од октомври 1974 година.

Во октомври увозните цени се зголемија за 21,7 отсто на годишно ниво. Аналитичарите очекуваа нов пораст во ноември, но не повеќе од 22,3 отсто.

Нагорниот тренд е особено силен кај увозните цени на енергијата, кои на годишно ниво скокнаа за 160 отсто. Природниот гас е речиси четирипати поскап од пред една година, додека цената на нафтата и нафтените деривати е двојно зголемена.@InStore.mk
Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира. 

Се вчитува следна вест...