Свет

„Кауфланд“ дистрибуира свежо овошје и зеленчук во основните училишта

09 сеп 2021

„Кауфланд“ - Словачка ќе дистрибуира свежо овошје и зеленчук во основните училишта, како дел од третото издание на проектот Fresh Headers.

Оваа иницијатива ќе му овозможи на трговецот да дистрибуира до 2.900 килограми овошје или зеленчук неделно во земјата.

Во текот на целата учебна година, секој вторник, „Кауфланд“ ќе донира разновидно овошје и зеленчук во вторник, вклучувајќи банани, јаболка, мандарини, праски, кајсии, грозје, киви, краставици и моркови.

Задоволни сме што проектот е успешен и популарен. Се надеваме дека сите инволвирани ќе уживаат исто како и минатогодишните учесници и дека ќе охрабриме повеќе деца да јадат овошје и зеленчук, изјавија од „Кауфланд“.

Оваа година, „Кауфланд“ го почнува проектот Fresh Headers, во 258 основни училишта, во обид да ги поттикне децата да се хранат здраво и да имаат разновидно мени.@InStore.mk
Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира. 

Се вчитува следна вест...