Свет

Полска: „Амазон“ вработи дополнителни 2.000 работници

19 окт 2020

Поради очекувањето за зголемен обем на работа до крајот на годината, онлајн трговецот „Амазон“ во Полска вработи дополнителни 2.000 работници со договори за вработување на неопределено време. 

Исто така, од седиштето на компанијата соопштија дека сакаат да го зголемат својот тим за 10.000 привремено вработени работници. „Амазон“, кој во Полска има девет логистички центри, сега во таа земја има 18.000 вработени.  

Гигантот го искористи силниот пораст на купувањето преку интернет во текот на пандемијата. Во вториот квартал на оваа година ја удвои нето добивката на годишно ниво на 5,2 милијарди долари. За да оди во чекот со побарувачката, веќе вработи повеќе од 100.000 луѓе ширум светот од почетокот на пандемијата. @InStore.mk
Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира. 


Слична содржина„Амазон“ ќе издвои 500 милиони долари за празнични бонуси за вработените

19 ное 2020

Германската економија во третиот квартал порасна за 8,5 отсто

19 ное 2020

Шкотска стана првата земја со целосно бесплатни менструални производи

19 ное 2020

„Амазон“ почна да продава лекови на рецепт

19 ное 2020

„Данон“ го реорганизира работењето

19 ное 2020

Франција: „Карфур“ и „Амазон“ го одложија „црн петок“

19 ное 2020
Вчитува уште новости...