Регион

„Палома“ најави најголема инвестиција во словенечката индустрија за хартија

08 јун 2021

Новата линија за хартија на словенечката компанија „Палома“, која е најголема во последните 40 години, вреди вкупно 41 милион евра и значително ќе ги зголеми ефикасноста и брзината на производството. Со зголемување на производствените капацитети, ќе ги задоволи зголемените потреби на пазарите на Југоисточна Европа, Германија, Австрија и Швајцарија.

Новата линија овозможува подготовка на хартиена пулпа широка 5,5 метри и со брзина од 2.000 метри во минута, а производствениот капацитет е зголемен од сегашните 65.000 на 90.000 тони годишно. Истовремено, тоа ќе го подобри квалитетот на хартијата и на готовите производи и ќе ги намали ризиците во работењето.

Инвестицијата донекаде се одложи поради избувнувањето на епидемијата, бидејќи компанијата мораше да го зголеми производството во март и април минатата година поради поголемата побарувачка, што го одложи планираното демонтирање на најголемата стара линија досега.@InStore.mk
Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира. 

Се вчитува следна вест...