Регион

Вредно признание за „Кока кола ХБЦ“

18 ное 2020

„Кока кола ХБЦ“ повторно прогласена за најодржлив производител на пијалаци во Европа. Ова е седми пат за осум години како компанијата е на прво место во Европа, а со рекорден број на бодови е рангирана како втора во светот. 

Одржливото работење е поважно од секогаш претходно. Ова престижно признание е потврда за нашите напори дури и во моменти на сериозни предизвици, не го заборавиме тоа што е најважно, а тоа е добробит за нашите вработени и за локалната во која работиме, изјави Светослав Атанасов, генерален директор на „Кока кола ХБЦ“-Србија. 

Некои од најважните резултати на компанијата на полето на одржливост се: намалување на карбонската емисија за 25 отсто, две години пред рокот; од 2010 година, заштедата на компанијата одговара на количина од 1,53 милиони тони CO2. Понатаму, повеќе од 98 отсто од трошоците за купување стока во износ од 3,2 милијарди евра е остварена на локално ниво; секое работно место во системот во просек поддржува 11,8 други работни места; количината на вода потрошена во производството во области каде има ризик од недостаток на вода намалена е за 7 отсто во споредба со 2017 година, и така натаму. 

Само во 2019 година, во проекти кои поттикнуваат развој на локалната заедница, „Кока кола ХБЦ вложи повеќе од 36 милиони динари. @InStore.mk
Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира. 


Слична содржинаХрватска: „Атлантик“ издаде нова обврзница вредна 300 милиони куни

06 ное 2020

„Певекс“ исплаќа надомест за Божиќ и покрај пандемијата

06 ное 2020

БиХ: Порасна домашното производство на средства за дезинфекција

06 ное 2020

Поддршка: Класична музика во продавниците на „Делез“

06 ное 2020

„Арабеска“ донираше 100 килограми кафе во хрватските болници

06 ное 2020

„Нестле“ има нова директорка во Србија

06 ное 2020
Вчитува уште новости...