Македонија

Пад на индустриското производство на месечно ниво, пораст на годишно

30 јун 2020

Продажните цени на производителите на индустриски производи на домашниот пазар во мај годинава се пониски за 0,3% на месечно ниво и повисоки за 0,2% на годишно ниво, објави Државиот завод за статистика.

Според статистичките податоци за мај 2020 година, во споредба со претходниот месец, продажните цени на производителите на индустриски производи на домашниот пазар се пониски во групите трајни производи за широка потрошувачка за 0,3% и нетрајни производи за широка потрошувачка за 0,8%.

Во мај 2020 година, во споредба со истиот месец во 2019, продажните цени на производителите на индустриски производи на домашниот пазар се повисоки во групите капитални производи за 0,1%, трајни производи за широка потроошувачка за 3% и нетрајни производи за широка потрошувачка за 1,4%.@InStore.mk
Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира. 


Слична содржинаПад на извозот од 27,4 отсто во првите пет месеци од годинава

02 јул 2020

„Макпрогрес“ развива регионална академија и центар за иновации со поддршка од ЕБОР

02 јул 2020

Вината на „Тиквеш“ освоија 4 златни медали на „Citadelles Du Vin“ 2020 во Франција

02 јул 2020

Со субвенционирање на плати досега се вработени 1.346 лица

02 јул 2020

Се отвори нов КАМ маркет

02 јул 2020

Детали: Што може да се купи со домашната платежна картичка

02 јул 2020
Вчитува уште новости...