Македонија

Македонија го презема претседавањето со ЦЕФТА

19 фев 2021

Македонија оваа година ќе претседава со Централноевропскиот договор за слободна трговија (ЦЕФТА). Амбасадорот на Европската Унија (ЕУ), Дејвид Гир и министерот за економија Крешник Бектеши, денеска ќе ги презентираат приоритетите за ЦЕФТА за 2021 година под претседателство на земјава.

Преземањето на водството во спроведување на приоритетните активности се планира да се изврши преку Акцискиот план на Заеднички регионален пазар за периодот 2021-2024, усвоен за време на Самитот во Софија во ноември лани што беше поддржан од Европската комисија.

Клучните цели на претседателството на Македонија се поддршка на економското закрепнување по кризата со Ковид-19, привлекување на инвестиции и зголемена трговија во регионот и подобар просперитет на граѓаните во Западен Балкан. Ова ќе се постигне преку олеснување на трговијата со стоки и услуги и создавање на регион без мерки и пречки што ја попречуваат трговијата.

Овој процес се надоврзува на регионалната економска област што е иницирана во рамки на Берлинскиот процес и составен дел е од Економскиот инвестициски план (ЕИП) на ЕУ за Западен Балкан. Преку ЕИП се става силен акцент за градење на заеднички регионален пазар како начин за зголемување на конкурентноста на Западен Балкан. Заедничкиот регионален пазар претставува чекор поблиску до потесно интегрирање на Западен Балкан со единствениот пазар на ЕУ уште пред формалното пристапување.@InStore.mk
Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира. 


Слична содржинаФевруари бил поскап од истиот месец лани

04 мар 2021

Работодавачите за недела како неработен ден: Можни се отпуштања

04 мар 2021

Комисијата за заразни болести предложи полициски час

04 мар 2021

Бесими најави нов Даночен календар и Царински тарифник

04 мар 2021

Превозници заглавени на границата со Грција

04 мар 2021

„Алкалоид“ ќе исплаќа дивиденда за 2020 година

04 мар 2021
Вчитува уште новости...