Македонија

Признание за „Млекара Битола“

21 окт 2020

„Млекара АД-Битола“ е една од трите компании кои добија признанија за фирми со најдобра пракса за безбедност и здравје при работа. 

Плакетите ги додели министерката за труд и социјална политика, Јагода Шахпаска. Изборот го организираше националниот Совет за безбедност и здравје при работа, со поддршка од Министерството за труд и социјална политика. 

Согласно резултатите од работата на комисиите и оценувањето, покрај „Млекара АД-Битола“, добитници се и компаниите: „ГД Гранит“ и „Макстил АД-Скопје“.

Ова прогласување и доделување на наградите на компаниите го реализираме во текот на Европската недела за безбедност и здравје при работа (од 19 до 23 октомври) и со тоа, заедно со сите останати европски земји, земји-членки на ЕУ и кандидати за членство во Унијата, и нашата држава рамноправно се вклучува во одбележувањето на овие значајни датуми кои се целосно посветени на подигнувањето на свеста кај сите субјекти за прашањата поврзани со безбедноста и здравјето при работа, рече Шахпаска. 

 @InStore.mk
Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира. 


Слична содржинаdm донира респиратори во вредност од 36.600 евра

20 ное 2020

Исплатени околу 15 милиони евра помош за октомвриските плати на над 58.000 вработени

20 ное 2020

Азески: Клучниот момент ќе биде кога државната помош полека ќе спласнува

20 ное 2020

Стопанска комора предложи итни мерки за пост-ковид развој на земјоделството

20 ное 2020

Ново XL Бриош пакување од „Жито Лукс“

20 ное 2020

Почна повратот на ДДВ за граѓаните за третото тримесечје

20 ное 2020
Вчитува уште новости...