Актуелно

„Лидл“ се регистрираше во Македонија

17 фев 2021

Германскиот трговски синџир „Лидл“ вчера ја регистрираше својата компанија во Македонија, покажуваат податоците од Централен регистар. 

Според податоците, подружницата е под називот „Лидл Северна Македонија Дооел“, седиштето е во општина Центар, Скопје и е основана со паричен влог од 500.000 евра. Новата компанија ќе биде управувана од Софија, од бизнисмените Милена Драгијска, Бисер Борисов Инчовски и Љубомир Манолов Хрсев. Тие се управители во компанијата во Бугарија. Според описот на нивните надлежности и ограничувања, „Лидл“ планира да вложи над 10 милиони евра во продавница и да купи земјиште поголемо од 10.000 квадратни метри.

InStore уште во јуни ексклузивно објави дека „Лидл“ ќе влезе во Македонија. Според нашите извори, „Лидл“ ќе стартува со една продавница. Станува збор за објект кој нема да го земе под закуп, туку ќе го гради. Во таа насока е и информацијата за купување земјиште за изградба на објектот. 

„Лидл“ од 2018 година почна да работи во Србија, при што истовремено отвори 16 продавници во 12 градови и има повеќе од 40 објекти. Во Хрватска, пак, работи од 2006 година. Инаку, трговскиот синџир оперира во 30-тина земји во Европа, со околу 11.000 продавници, а присутен е и во САД.

Трговецот„Лидл“ секој ден опслужува по околу 10 милиони купувачи. @InStore.mk
Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира. 


Слична содржинаРуски гигант отвори маркет во Србија

27 јан 2021

„Барила“ го купи „Катели“ за 107 милиони евра

27 јан 2021

Швајцарците почнаа да прават чоколадо во Србија

27 јан 2021

Горан Теменугов: Надежта последна умира

27 јан 2021

Дел од Балканот повторно се затвора

27 јан 2021

Андреј Беле во управувачкиот тим на „Станиќ“

27 јан 2021
Вчитува уште новости...