Свет

Се затворија 90.000 компании во Италија

15 сеп 2020

Повеќе од половина милион компании во Италија се соочуваат со сериозни предизвици во работата, а околу 90.000 се трајно затворени поради кризата предизвикана од пандемијата со коронавирусот.

Како што пренесуваат тамошните медиуми, многу италијански компании се соочуваат со сериозна криза, а најтешко се погодени оние од угостителството и туризмот. Сопствениците на барови и ресторани стравуваат од есенската сезона, бидејќи терасите нема да бидат во функција, а ќе се користи само внатрешниот простор што ќе биде лимитиран како заштита од ширење на заразата.

Владините мерки, како што се наведува, го ублажија ударот од пандемијата, но не биле доволни затоа што последиците од кризата се несогледливи.@InStore.mk
Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира. 


Слична содржина„Рекит Бенкисер“ ќе продава брендови вредни милијарда евра

25 сеп 2020

„Реве“ се повлекува од Украина

25 сеп 2020

„Амазон“ отвора 3.500 работни места во Канада

25 сеп 2020

„Меркадона“ прави дистрибутивен центар од 200 милиони евра

25 сеп 2020

„Континенте“ лансира алуминиумски капсули за кафе

25 сеп 2020

Кина апелира до увозниците да избегнуваат замрзната храна

25 сеп 2020
Вчитува уште новости...