Свет

Германија го намалува приливот на работници од Балканот

30 јун 2020

Владејачката коалиција во Германија - ЦДУ/ЦСУ планира да ја намали понатамошната миграција на работна сила.поради растечката невработеност која ја предизвика Ковид-19.

Ова доаѓа откако претходно, во 2016 година, државата воведе низа олеснувања граѓаните од Западен Балкан.

Особено на удар ќе биде неквалификуваната работ. Но, истото ќе важи и за возачи, градежни работници, медицински сестри, готвачи, келнери од Балканот бна кои ќе им биде многу потешко да најдат работа во Германија.

Правилото за работниците од Западен Балкан е воведено пред пет години како емигранти од безбедните земји на потекло, а целта беше тоа да се направи на сметка  на масовната миграција преку системот за азил.

На први јануари 2019 година во Германија се регистрирани 102.052 македонски државјани. @InStore.mk
Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира. 


Слична содржина„Пени“ воведе систем за скенирање во стотици продавници

06 јул 2020

Германија го ограничува бројот на работни визи за Балканот

06 јул 2020

„Ц & Ц груп“ ја презема дистрибуцијата на Budweiser во Ирска

06 јул 2020

„Алберт Хеин“ презема пет продавници „Џамбо Хершап“

06 јул 2020

САД: Повеќе од 3.400 компании поднесоа барања за банкрот

06 јул 2020

Кризата „укинува“ 400 милиони работни места на глобално ниво

06 јул 2020
Вчитува уште новости...