Свет

„Алди“ инвестира 1,4 милијарди фунти во проширување

26 сеп 2023
„Алди“ ќе инвестира 1,4 милијарди фунти во следните две години за да го прошири својот бизнис низ Велика Британија.
 
Тоа доаѓа откако германскиот дисконтер објави дека неговиот оперативен профит се зголеми за 196% на 178,7 милиони фунти во текот на 12 месеци до декември 2022 година, што е зголемување од 60,2 милиони фунти во споредба со една година порано.
 
Продажбата во тој период достигна највисоко ниво во последните 33 години, зголемувајќи се за 14% до 15,5 милијарди фунти, благодарение на „новата генерација на паметни купувачи кои им вртат грб на традиционалните супермаркети со полни цени“.
 
Трговецот, кој работи со повеќе од 1.000 продавници во Велика Британија, рече дека планира да отвори 18 нови локации пред крајот на годината и да отвори 6.000 нови работни места.
 
Во Британија се купува многу поинаку од пред 18 месеци - помалку патувања, повеќе производи од приватни трговски марки и менување супермаркети во потрага по подобра вредност. Тоа што го гледаме е нова генерација на паметни купувачи кои им го свртеа грбот на традиционалните супермаркети и се свртеа кон дисконтерите, кои нудат ниски цени, по што сме познати, изјави извршниот директор на „Алди“ во Велика Британија и Ирска, Гилс Харли.
 
Позитивниот пораст на профитот на „Алди“ доаѓа откако „Лидл“ објави загуба од 75,9 милиони фунти минатата година и покрај зголемената продажба.


@InStore.mk
Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира. 

Се вчитува следна вест...