Свет

„Перно Рикар“ ги надмина прогнозите на аналитичарите

05 мај 2022

Француската групација за алкохолни пијалаци „Перно Рикар“ објави дека силната побарувачка на клучните американски, кинески и европски пазари доведе до скок од 20 отсто во продажбата на органски производи за третиот квартал, надминувајќи ги прогнозите на аналитичарите.

Сепак, компанијата која ги поседува шампањот Mumm, вотката Absolut и коњакот Martell, очекува послаба продажба во четвртиот квартал поради блокадата поради Ковид-19 во Кина, постепеното нормализирање на бизнисот во САД и конфликтот во Украина.И покрај сè попредизвикувачкото опкружување, „Перно Рикар“ предвидува органски раст од 17 отсто на повторливиот профит за финансиската година што завршува на 30-ти јуни, во согласност со тековниот пазарен консензус за раст од 16,9 отсто.

Одржливата потрошувачка од страна на луѓето кои остануваат дома, повторното отворање на баровите и рестораните и континуираното продолжување на патувањата ќе поттикнат силен годишен раст на продажбата во регионите со одредено зголемување на оперативните маржи, соопштија од компанијата.@InStore.mk
Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира. 

Се вчитува следна вест...