Регион

Сопственикот на „Виолета“ вложува 10 милиони евра во „Ласта“

23 сеп 2020

Познатата фабрика за кекси и вафли „Ласта“ од Чаплина е пред нов почеток, по многубројните штрајкови, затворања и стечаи наназад низ годините. 

Како што е познато, неа ја купи Петар Ќорлука, сопственик на „Виолета“, фабриката за хигиенски прозиводи, кој годинава ќе вложи околу 10 милиони евра во покренување на производството. Тој почна целосно реновирање на фабриката. Планирано е градежните работи да бидат готови до крајот на 2020 година, по што ќе следува инсталација на машините и пробно производство. 

Ќорлука изјави дека негова главна цел е да го врати на пазарот брендот „Ласта“ кој ќе биде препознатлив во цел регион, и производствениот погон да работи во три смени. 

 

 @InStore.mk
Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира. 


Слична содржинаХристо Стоичков е заштитно лице на „Т маркет“

14 окт 2020

„Фриком“ донираше 45.000 сладоледи

14 окт 2020

Словенија од денеска воведува полициски час

14 окт 2020

„Белје“ го презема производството од „Мегле“?

14 окт 2020

Месната индустрија „Браќа Пивац“ планира инвестиција во Љубушки

14 окт 2020

Хрватска: „Орбико Адриа“ отвори нова веб-страница

14 окт 2020
Вчитува уште новости...