Регион

Србија: Поставени првите ознаки на домашните производи

09 сеп 2020

Во продавницата „Идеа“ - Белграѓанка поставени се првите ознаки Čuvarkuća за потрошувачите полесно да можат да ги препознаат производите со врвен квалитет, произведени на српскиот пазар.

Михаило Весовиќ, директор на секторот за стратешки анализи во Стопанската комора на Србија, истакна дека ова е еден од најважните општествено одговорни проекти што Комората ги спроведува заедно со бизнисот, додавајќи: Со прокетот не се промовира само почитувањето на домашните производи, туку се создава врска од производителот о купувачот, во која вредноста останува во Србија.

Виолета Ковачевиќ, генерална директорка на „Меркатор-С“ истакна дека Čuvarkuća ќе придонесе за зајкнување на српската економија и домашното производство. „Меркатор-С“ е трговски синџир кој дури 97% од вредноста на стоката ја купува во Србија.

По поставувањето на првите ознаки, се очекува тие да бидат поставени во продавниците на „Идеа“, „Меркатор“ и „Рода“, кои работат под капата на компанијата „Меркатор-С“.@InStore.mk
Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира. 


Слична содржинаСловенија: „Агитрон“ развива паметни етикети

09 сеп 2020

„Конзум“ останува најсилен трговец во Хрватска

09 сеп 2020

Пораст на приходите на „Меркатор“ и покрај пандемијата

09 сеп 2020

„Нестле“ ја продолжи кампањата „ЗдравоРастеме“

09 сеп 2020

Сопственикот на „Виолета“ вложува 10 милиони евра во „Ласта“

09 сеп 2020

ЕК ја одобри концентрацијата на „Фортенова група“ и „Меркатор“

09 сеп 2020
Вчитува уште новости...