Регион

„Бинго“ - најголем работодавец во БиХ

20 мај 2020

Во БиХ јавниот сектор и понатаму е доминантен работодавец, а според официјалните податоци за бројот на вработени, во првите 20 стопански субјекти само шест се приватни компании.

Компанија што вработува најголем број работници е трговскиот синџир „Бинго“. Овој трговец вработува 7.580 луѓе, што го прави најголемиот работодавец во БиХ.

Зад него е „Електропривреда БИХ“ со 4.469 вработени, а на третото место е „БХ телеком“ со 3.265 вработени.
Слична содржина

@InStore.mk
Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира. „Подравка“ е најпозитивна хрватска компанија во очите на потрошувачите

28 мај 2020

Извозот на српски органски производи достигна речиси 30 милиони евра

28 мај 2020

Во Лашко заживеа пчеларско-пивски проект (ТВ InStore)

28 мај 2020

„Мак Зара“ го оствари својот прв извоз во Холандија

28 мај 2020

Пад на продажбата на вино во Хрватска за 80%

28 мај 2020

„Меркатор“ белижи пораст на приходите и профитот во првиот квартал

28 мај 2020
Вчитува уште новости...