Регион

Црна Гора: Рекордни приходи на дистрибутерите во 2023 година

17 Jun 2024

Најголемите дистрибутери на стоки за широка потрошувачка во Црна Гора, од кои 12, лани имале вкупни приходи од близу 485 милиони евра или за 18,2 отсто повеќе од 2022 година.

Добивката на овие компании во овој период е зголемена за 50%, од 17,4 милиони на 26,17 милиони евра.

Како најголем дистрибутер се истакна „Бар код“ од Подгорица, чии вкупни приходи во 2023 година изнесуваат 109,5 милиони евра, дури 74 отсто повеќе од една година претходно.

На второ место е „Плус“ со пораст на приходите од 25%, на 73,2 милиони евра, а потоа е „Стадион“ со приходи од 57,4 милиони евра, односно 26 отсто повеќе од претходната година. Следи „ДМД Делта“ со пораст на приходите од 14 отсто (на 50,2 милиони евра).

„Нерегелија“ е една од ретките компании со пад на приходите од 36 отсто во овој период, на 42,88 милиони евра.

„Шкорпион“ ги зголеми приходите за пет проценти, од 30,6 милиони на 32,2 милиони евра, додека „Котор експо комерц“ забележа пораст на приходите од 17 проценти, од 27,3 милиони на 32,13 милиони евра. По нив следуваат „Кликовац“ со пораст на приходите од 26% до 25,2 милиони евра, „Атако“ со приходи од 19,8 милиони евра (+18%).

„Нал интернационал“ од Подгорица е на второто последно место со приходи од 12,18 милиони евра (+22%), додека на последно место е „Даути комерц“ со пораст на приходите од 9%, на 7,5 милиони евра.@InStore.mk
Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира. 

Се вчитува следна вест...