Регион

Албанија ги укинува царините за стоки од Македонија и Србија

07 јул 2022

Албанската влада одлучи да ги укине царинските тарифи за стоки што минуваат низ албанските гранични премини со потекло од централна Србија, Косово и Македонија.

Одлуката дојде како последица на решителноста на земјата во иницијативата „Отворен Балкан“ и помошта што членовите на иницијативата мора да си ја пружат меѓусебно во кризата на високите цени. Иако Косово не е дел од оваа иницијатива, Министерството за финансии во Тирана одлучило за нејзино вклучување врз основа на договорот за меѓусебно отстранување на царинските бариери, јавуваат медиумите во Тирана.

Надоместоците за паркирање возила, штанцување или штанцување стоки и нивно мерење повеќе нема да се наплаќаат.

Сегашните давачки се шест евра за паркирање, седум евра за вагање и 50 центи за поставување наплатна рампа.

За камион што минува стока преку албанските гранични премини, трошоците ќе бидат за околу 14 евра помалку од претходно.

Албанија во првите пет месеци од годинава на косовскиот пазар извезла стока во вредност од 132 милиони евра, 100 милиони во централна Србија и 62 милиони во Македонија.@InStore.mk
Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира. 

Се вчитува следна вест...