Регион

Хрватска: Забранета употреба на пластичните кеси од 15 до 50 микрони

30 дек 2021

Од 1 јануари 2022 година во Хрватска веќе нема да се употребуваат пластичните кеси со дебелина од од 15 до 50 микрони. Во следниот период, постепено од пазарот ќе се повлекуваат и другите видови кеси.  

Притоа, ќе се промовира користење на повеќекратни платнени и хартиени кеси. 

Укинувањето на пластичните кеси беше најавено уште пред две години. 

Во маркетите во Хрватска се повеќе се користат кеси за повеќекратна употреба. 

 @InStore.mk
Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира. 

Се вчитува следна вест...