Регион

„Агрокор“ мора да плати милион евра казна

21 јан 2021

Високиот суд во Љубљана ја отфрли како неоснована жалбата на „Агрокор“ против првостепената пресуда за прекршокот за непријавување на концентрацијата на „Агрокор“ и „Ардеја глобал“ при преземањето на погонот за полнење вода „Костела“.

Одлуката за постоење на повреда на Агенцијата за заштита на конкуренцијата е конечна, а „Агрокор“ мора да плати казни  во вредност од милион евра, како и судски трошоци.

Во 2019 година, Агенцијата за заштита на конкуренцијата (АВК) го казни „Агрокор“ со 53,9 милиони евра и привремено го забрани располагањето со акциите на „Меркатор“, но окружниот суд делумно ја намали казната на еден милион евра.

Врховниот суд тогаш пресуди дека АВК мора да ги врати акциите на „Агрокор“. Во нејзиниот правен наследник, „Фортенова“, се планира трансфер на „Меркатор“ во таа групација, но сè уште не е познато кога тоа ќе се случи.@InStore.mk
Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира. 


Слична содржина(ВО ЖИВО) 7 FMCG Ритеил Самит во Сараево: Заедно градиме иднина!

26 фев 2021

„Лидл“ ќе гради голем логистички центар во Лапово

26 фев 2021

„Инвеј“ сака да ги преземе сите акции на „Витал“

26 фев 2021

„Бинго“ го презеде ИНИТ од „Фортенова“

26 фев 2021

Наскоро нова фабрика месната индустрија „Равлиќ“

26 фев 2021

„Дон Дон“ планира да продаде 10 милиони крофни оваа година

26 фев 2021
Вчитува уште новости...