Регион

Словенија: „Меркатор“ во мисија за избалансирана исхрана

18 јан 2021

Словенечкиот „Меркатор“ сака да им помогне на своите потрошувачи да донесат подобри одлуки, па затоа во соработка со доставувачи на производи одбележани како Мои брендови, тие ги поддржаат активностите од проектот Завет за одговорност на  Комора на земјоделски и прехранбени компании.

Сето ова беше направено со цел да се придонесе кон свеста за подобрување на навиките во исхраната на Словенците.

Така, како дел од промотивната кампања, е зголемување на бројот на производи со подобрени состојки на храната (со помалку шеќер, сол или маснотии и со повеќе диетални влакна, витамини и минерали) кои ќе се најдат на полиците на продавниците на „Меркатор“. Овие производи се резултат на развојот на нови производи од словенечките доставувачи. Таквите прехранбени производи се исто така презентирани по категории во Каталогот на прехранбени производи со подобрен состав, подготвен од Трговско-индустриската комора.

 @InStore.mk
Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира. 


Слична содржина„Фортенова“ доби одобрение за концентрацијата на „Меркатор“-Србија

02 мар 2021

Нов „Шпар“ во Ново Место

02 мар 2021

(ВО ЖИВО) 7 FMCG Ритеил Самит во Сараево: Заедно градиме иднина!

02 мар 2021

„Лидл“ ќе гради голем логистички центар во Лапово

02 мар 2021

„Инвеј“ сака да ги преземе сите акции на „Витал“

02 мар 2021

„Бинго“ го презеде ИНИТ од „Фортенова“

02 мар 2021
Вчитува уште новости...