Регион

Месната индустрија „Браќа Пивац“ планира инвестиција во Љубушки

17 окт 2020

Советниците на Градскиот совет на Љубушки ќе ја разгледуваат размената на недвижен имот меѓу градот на овој град и месната индустрија „Браќа Пивац“.

Имено, градот Љубушки е сопственик на недвижниот имот Храшљани со површина од 5.856 квадратни метри, како и на недвижниот имот Гај 16.052 квадратни метри, места во БиХ. Тие ѝ ги дава на „Браќа Пивац“ во замена, со дополнителен надомест.

Како што е наведено во образложението, сопственикот на споменатото земјиште бара замена за изградба на производствен погон чија основна цел е подобрување на месната индустрија, како и вработување на работници од областа Љубошки, и се обврзува да ја плати разликата во пазарната цена на парцелите.

Постојан судски експерт за архитектура Харис Махиќ ја процени пазарната вредност на недвижноста што се заменува и утврди дека вкупната вредност на недвижноста во сопственост на месна индустрија „Браќа Пивац“ е 30.610 евра, а вредноста на недвижноста во сопственост на градот Љубушки е 134.402 евра

Оваа размена го решава прашањето за компензација за недвижен имот со заеднички договор без спроведување на долга постапка на експропријација.@InStore.mk
Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира. 


Слична содржинаХристо Стоичков е заштитно лице на „Т маркет“

09 окт 2020

„Фриком“ донираше 45.000 сладоледи

09 окт 2020

Словенија од денеска воведува полициски час

09 окт 2020

„Белје“ го презема производството од „Мегле“?

09 окт 2020

Хрватска: „Орбико Адриа“ отвори нова веб-страница

09 окт 2020

Хрватска: „Кока кола ХБЦ“ го претстави брендот Costa Coffee

09 окт 2020
Вчитува уште новости...