Македонија

„Визер“ суспендира 50 линии од регионот, најмногу од Скопје

13 окт 2020

Aвиокомпанијата „Визер“ е во процес на суспензија на околу 50 авиолинии од земјите од поранешна Југославија, објави специјализираниот портал Екс-Ју Авијација, посочувајќи дека најголем број од нив ќе бидат од Скопје, Тузла, Охрид, Подгорица, Белград, Ниш, Приштина, Љубљана, Сплит и Сараево.

Неколку летови што се уште се активни, како што се Виена-Охрид, Стокхолм Скавста-Скопје и Меминген-Подгорица, ќе бидат суспендирани за две недели и нема да ги има во текот на зимската сезона.

„Визер“ планира да обнови некои линии во ноември и декември, но засега можноста и за тоа е мала и најверојатно тоа ќе биде оставено за крајот на март, кога почнува летната сезона.

„Визер“ е во процес на обновување на некои линии кои беа привремено откажани за време на летниот период, како Скопје-Турку и Белград-Ларнака, додека летовите на линиите Скопје-Нирнберг, Скопје-Копенхаген, Скопје-Баден Баден, Скопје-Рим, Скопје Милано, Скопје-Малта и други повторно ќе бидат воспоставени за еден до два месеци.

Според авиокомпанијата, овој октомври авиокомпанијата лета со само 50 проценти од своите капацитети и не планира работа со поголем капацитет во текот на зимата доколку се задржи моменталната состојба со пандемијата. Компанијата објави дека се соочува со пад од 60 проценти на бројот на патници во септември, за кој се надеваа дека ќе претставува почеток на закрепнувањето.@InStore.mk
Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира. 


Слична содржинаПризнание за „Млекара Битола“

16 окт 2020

Бизнисот бара итно да се изгласа ребалансот на Буџетот

16 окт 2020

Паметна специјализација како предуслов за конкурентна економија

16 окт 2020

„Фајнанс тинк“ - Колку Ковид-19 влијае врз сиромаштијата?

16 окт 2020

Американската амсадорка Брнз во посета на „Алкалоид“

16 окт 2020

„Пакомак“ организира акција за собирање стакло

16 окт 2020
Вчитува уште новости...