Македонија

Профитот на „Европа“ зголемен за 64 отсто

13 авг 2020

Производителот на кондиторски производи „Европа“ информира дека нејзината неконсолидирана нето добивка во првата половина на 2020 година пораснала за 64 отсто на годишно ниво на 42,7 милиони денари (691.420 евра).

Според податоците за финансиското работење на компанијата, приходите на „Европа“ во посочениот период пораснале за 10 проценти во однос на првите шест месеци од минатата година на 366,6 милиони денари. Продажбата на домашниот пазар е зголемена за девет отсто на 160,4 милиони денари, а во странство за 11,4 проценти  на 205,1 милиони денари.

Вкупните оперативни трошоци на „Европа“ во првите шест месеци од годинава пораснале за 7,8 отсто на годишно ниво на 343,7 милиони денари, а материјалните трошоци за 13,7 проценти на 189,9 милиони денари.@InStore.mk
Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира. 


Слична содржинаОтворен е првиот „Рептил Special“

25 сеп 2020

„Леона“ лансира „Леона премиум крем“

25 сеп 2020

6 FMCG Summit Скопје на 26 ноември-онлајн и бесплатен за следење

25 сеп 2020

Истражување: Македонските компании не се преоптоварени со бирократија

25 сеп 2020

„Алкалоид“ донираше дезинфекциски средства за студентските и училишните домови

25 сеп 2020

Ако финансиската поддршка не стигне до работниците, компаниите ќе добијат кривични пријави

25 сеп 2020
Вчитува уште новости...