Македонија

Државата исплати 100 од вкупно 500 милиони евра за спас од кризата

29 јун 2020

Од трите сета на антикризни мерки, се исплатени 100 милиони евра кај фирмите и граѓаните, од вкупната вредност на мерките која се проценува на 500 милиони евра, објави министерката за финансии, Нина Ангеловска.

На сметките на компаниите се префрлени 70 милиони евра, додека 30 милиони се пуштени во оптек за граѓаните. 

Кај компаниите, 60 милиони евра се дадени за мерката 14.500 денари поддршка по вработен за 140.000 работни места, додека се исплатени 8,6 милиони евра бескаматни кредити од Развојна банка. За граѓаните, кај банките се префрлени 28 милиони евра за домашната платежна картичка, 65.000 евра за самостојни уметници и 400.000 евра за спортисти.

Би сублимирала досега вкупно од буџетот реализирани се преку трезорот средства кои се легнати за мерките - домашна платежна картичка, исплата на плати, за финансиска поддршка на самостојни уметници, за спортисти и за се друго дека се исплатени 100 милиони евра. Тоа се веќе трансферирани средства. Тука влегуваат околу 30 милиони евра исплатени директно кон граѓаните. Додека 70 милиони евра се легнати на сметките на компаниите, рече Ангеловска.@InStore.mk
Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира. 


Слична содржинаПад на извозот од 27,4 отсто во првите пет месеци од годинава

02 јул 2020

„Макпрогрес“ развива регионална академија и центар за иновации со поддршка од ЕБОР

02 јул 2020

Вината на „Тиквеш“ освоија 4 златни медали на „Citadelles Du Vin“ 2020 во Франција

02 јул 2020

Со субвенционирање на плати досега се вработени 1.346 лица

02 јул 2020

Се отвори нов КАМ маркет

02 јул 2020

Детали: Што може да се купи со домашната платежна картичка

02 јул 2020
Вчитува уште новости...