Македонија

Стопанската комора избра нов Управен одбор

22 мај 2020

Стопанската комора на Македонија доби нов состав на Управниот одбор, за мандатниот период 2020-2025 година. Изборот беше направен на последната седница на Собранието на Комората, што се одржа завчера во хотелот „Белви“ во Скопје. 

Од 23-те члена, 15 се претставници на големи индустриски капацитети кои се од редот на најголемите извозници во македонската економија, 2 се претставници на градежниот сектор, додека преостанатите се претставници од областа на услужниот сектор, односите со јавност и корпоративни комуникации, како и од научната јавност и меѓународните организации. Во насока на обезбедување на рамномерна родова застапеност, 26% од предложените кандидати се жени. 

Сметам дека предложените членови, со оглед на нивните професионални квалификации, искуството и посветеноста кон активностите на Стопанската комора на Македонија соодветно ќе придонесат за правилно насочување на активностите на Комората согласно зацртаните стратешки приоритети, со особен фокус на индустријата и извозот, рече Бранко Азески, претседател на Стопанската комора на Македонија. 

Членови на Управниот одбор се:

▸   м-р Ангелка Пеева Лауренчиќ, ИМАГЕ ПР, Скопје

▸   Антоније Мариноски, ОРКА ХОЛДИНГ, Скопје

▸   Борче Илиоски, М-6 СВЕТЛАНА И ОСТАНАТИ ДОО, Скопје

▸   Герасим Кујунџиев, ЕУРОНИКЕЛ ИНДУСТРИ, Возарци

▸   Глигор Цветанов, МАКПРОГРЕС, Виница

▸   д-р Анита Блажевска, ФИЛИП МОРИС СКОПЈЕ (ТУТУНСКИ КОМБИНАТ ПРИЛЕП) ДОО, Скопје

▸   д-р Драгана Чифлиганец, АДОРА ИНЖЕНЕРИНГ, Скопје

▸   Иле Николов, АКТИВА, Штип

▸   Ирена Јакимовска, КОМФИ АНГЕЛ, Прилеп

▸   Мартин Велковски, ФАКОМ, Скопје

▸   м-р Александар Гечев, ИГМ ТРЕЈД, Кавадарци

▸   м-р Анатол Кутревски, ПЕКАБЕСКО, Скопје

▸   м-р Виктор Мизо, КОСТАЛ МАКЕДОНИЈА, Охрид

▸   м-р Зоран Мартиновски, КАНЦЕЛАРИЈА НА СВЕТСКА БАНКА СКОПЈЕ, Скопје

▸   м-р Зоран Милковски, ГРАНИТ, Скопје

▸   Никола Деребанов, ПЕРМИНДЕКС, Градско

▸   Никола Љушев, МАКЕДОНСКИ ТЕЛЕКОМ, Скопје

▸   Олег Телној, САСА, Македонска Каменица

▸   Петар Спасески, АСП-ПАК, Охрид

▸   проф. д-р Ирена Кикеркова, Универзитет Св.Кирил и Методиј - Економски факултет, Скопје

▸   Сашко Самарџиоски, ПРИЛЕПСКА ПИВАРНИЦА, Прилеп

▸   Соња Бибановска, МАКЕДОНИЈАТУРИСТ, Скопје

▸   Тодор Анѓушев, МАЛИ ХИДРО ЕЛЕКТРАНИ, Скопје

 @InStore.mk
Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира. 


Слична содржинаУште 24.000 граѓани ќе добијат по 6.000 денари

15 јан 2021

Во февруари УЈП ќе ги исплаќа парите од скенираните сметки

15 јан 2021

Просечната плата во ноември била 27.588 денари

15 јан 2021

ССК со 15 предлог мерки бара дополнителна помош од Владата

15 јан 2021

Компаниите ќе бидат ослободени од царински давачки за една година

15 јан 2021

Во февруари ќе биде објавен петтиот сет антикризни мерки

15 јан 2021
Вчитува уште новости...